Doprava ZDARMA do GLS Parcelshopů

Jak teplota ovlivňuje životnost baterie a jaké jsou další faktory, které zásadně ovlivňují životnost

Provozní a skladovací teplota zásadně ovlivňuje životnost baterie. Všem bateriím bez rozdílu nevyhovují ani příliš nízké, ani příliš vysoké teploty.

Teplota při skladování

Doporučená teplota skladování olověných baterií je mezi 5 – 15 °C, v případě lithiových baterií 10 – 25 °C. Gelovým bateriím nejlépe vyhovuje teplota skladování kolem 20 °C. Při teplotě pod bodem mrazu by se baterie neměly skladovat, a to bez ohledu na technologii.

Teplota při nabíjení

Důležitá je také teplota akumulátoru při nabíjení; nesmí překročit 40°C. Jakmile teplota této hodnoty dosáhne, je třeba nabíjení přerušit a případně zajistit účinné chlazení. Když teplota akumulátoru dosáhne 25°C, lze v nabíjení pokračovat.

Teplota při používání

Při vysokých teplotách dochází k vyšší úrovni degradace baterie, a také k vyššímu samovybíjení; od určité teploty (cca 25 °C - záleží na technologii baterie), při zvýšení teploty o 10 °C, samovybíjení je přibližně dvojnásobné. Převážná většina baterií spolehlivě pracuje při teplotách 15 – 35 °C. Při vyšších teplotách je doporučeno zajistit, především u lithiových baterií, dostatečně účinné chlazení. Pokud teplota dosáhne 50 °C a více, baterie by se již neměly vůbec používat.

Startování a vliv na životnosti autobaterie

Když startujete vozidlo při mrazu, na autobaterii jsou kladeny mnohem vyšší energetické nároky. Zároveň výrazně klesá napětí akumulátoru. Velmi důležité je mít v pořádku elektrické komponenty vozidla, zejména startér, alternátor, veškerou elektroniku (čidla, snímače, díly zapalování), ale také např. ukostření motoru. Všechny tyto součásti, pokud jsou poškození, způsobují delší starty, a tím dochází k rychlejšímu vybíjení baterie a zkrácení její životnosti.

Životnost baterií neovplyvňuje pouze teplota při skladování, nabíjení a používání. Ovlivnit správné fungování a životnost můžete také vhodným používáním, častým nabíjením pomocí vhodné nabíječky, zkrátka tím, jak se budete o baterii starat. V tomto případě závisí na tom, zda máte trakční baterii, autobaterii nebo motobaterii.

Co ještě ovlivňuje životnost trakčních baterií

Způsob a hloubka vybíjení
Trakční baterie jsou konstrukčně řešeny tak, aby mohly být cyklicky vybíjeny a následně nabíjeny. Záleží na tom, do jaké hloubky vybití D.O.D. (= depth od discharge) budete tyto baterie vybíjet. Životnost převážné většiny baterií je uvedena při hloubce vybití do 50% D.O.D. Když budete trakční baterii vybíjet do větší hloubky, životnost se sníží.

Četnost a způsob nabíjení
Včasné a optimální nabíjení trakčních baterií je pro životnost zcela zásadní. Trakční baterie olověné je doporučeno nabíjet do kapacity 100%, zatímco trakční baterie lithiové do 80-90%.

Baterie je doporučeno nabíjet proudem, který odpovídá přibližně 10% kapacity baterie.

Příklad: baterii 100 Ah je vhodné nabíjet proudem přibližně 10A.

Samozřejmě záleží také na použité nabíječce. Akumulátory s technologií AGM i lithiové, je nutno nabíjet nabíječkou k tomu určenou.

Délka setrvání ve stavu nabití a vybití

Jakmile trakční olověná baterie dosáhne hloubky vybití 50% (D.O.D.), měla by se ihned dobít, aby se nezkracovala její životnost. Lithiové baterie mohou být vybíjeny do mnohem vyšší hloubky vybití (doporučeno 20%). Akumulátory by neměly setrvat vybité delší dobu, před uskladněním by se měly dobít a pravidelně (minimálně 1x za měsíc) byste měli kontrolovat stav nabití a podle potřeby je případně dobít.

Kvalita a typ baterie (technologie)
Baterie EFB a AGM jsou více odolné proti sulfataci a mají delší životnost. Ještě lépe jsou na tom baterie lithiové, zejména pokud mají BMS (battery management system); i když jsou dražší, při správném používání mohou mít životnost násobně vyšší a mohou být vybíjeny do vyšší hloubky vybití.

Pokud se jedná o autobaterii, je tak velmi důležité se o ní dobře starat a pravidelně ji dobíjet.

Věděli jste, že převážná většina problémů s nastartováním vozidla je způsobena špatnou autobaterií?

Další problémy způsobuje špatný startér, poškození elektronika vozidla nebo ukostření motoru, porucha imobilizéru, nedostatek paliva nebo nedostatečné dobíjení (alternátor, regulátor napětí) atd.

Další faktory, které ovlivňují životnost autobaterie

  • Jízdy na krátkou vzdálenost
  • Jízda, která je přerušována (zejména u vozidel se systémem START-STOP)
  • Časté popojíždění v kolonách se zapnutým systémem START-STOP
  • Po vypnutí motoru – ponecháno zapnuté spotřebiče
  • Časté startování při nízkých teplotách
  • Údržba – občasná kontrola, pravidelné nabíjení baterie prodlužuje životnost
  • Hladina elektrolytu (u olověných kyselinových WET-zaplavených baterií)
  • Nesprávně vybraná baterie do vozidla – např. z hlediska kapacity (Ah), technologie (pro vozy se systémem START-STOP musí být AGM nebo EFB baterie).
  • Špatně fungující dobíjení (alternátor, regulátor napětí alternátoru, nekvalitní kabeláž, atd.).
  • Špatná kvalita ostatních elektrických / elektronických komponentů ve vozidle (koroze, špatný kontakt, jiné poškození).

Naopak, životnost autobaterie prodlouží zejména pravidelná kontrola jejího stavu a dobíjení, jízdy minimálně 1x za týden (alespoň 50km), pravidelná kontrola a servis elektrických komponentů vozidla (startér, alternátor atd.). Je také doporučeno občas očistit a nakonzervovat svorky pólů baterie, aby se na nich nevytvořila koroze.

A jak prodloužit životnost motobaterií?

Vzhledem k tomu, že motorky většinou v zimě nejezdí a nejsou tedy nabíjeny při jízdě, procházejí procesem samovybíjení. Důležité je, aby nedošlo k úplnému vybití motobaterie, k tomu může dojít i během několika málo dní. Nejdůležitější je motobaterii před zimní sezónou nabít pomocí nabíječky určené pro motocykly a poté ji pravidelně dobíjet alespoň 1x měsíčně.

Některé faktory, které zkracují životnost autobaterie, platí i pro motobaterie, například jízdy na krátkou vzdálenost, zanedbaná údržba, špatná kvalita elektrických/elektronických komponentů, nízká hladina elektrolytu (u WET-zaplavených údržbových baterií), atp.

Co říci na závěr?

Nejdůležitější ze všeho je vybrat si pro určitý účel správnou baterii. Pokud se o ní budete starat, bude Vám slouží tak, jak má. Stačí ji dobře uskladnit, když se nepoužívá, pravidelně dobíjet a kontrolovat její stav a také ji správně používat. Tak můžete ušetřit nejen peníze, ale i vaše starosti a v neposlední řadě životní prostředí.